Arsenal’den Almanya’ya Mesut cevabı

Arsenal, Mesut Özil’ in ırkçılık ve ayrımcılık nedeniyle milli takımı bıraktığını açıklamasının ardından dikkat çeken bir tweet attı.

Arsenal, Unai Emery’nin futbolcuları etrafına topladığı bir fotoğrafı paylaşarak,“Çeşitliliğimiz özel bir kulüp olma nedenimizin büyük bir parçasıdır. Her birlikte! Herkes için Arsenal” diye yazdı.

Mesut Özil kararını sosyal medya hesabından yaptığı uzun bir açıklama ile kamuoyuna duyurmuştu. Özil açıklamasında, “Bana ırkçılık ve saygısızlık yapıldığı hissindeyim” dedi.

İngiltere Premier Ligi’nin en önemli kulüplerinden Arsenal’in de formasını giyen Özil, açıklamasında, Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Reinhard Grindel ve destekçilerini şu sözlerle eleştirdi:

“Onların gözünde, kazandığımızda Alman, kaybettiğimizde ise göçmenim.”

‘BEN VE AİLEM TEHDİT EDİLDİK’

Mesut Özil yaptığı açıklamada ayrıca Almanya’nın Dünya Kupası’ndaki başarısız performansından kendisinin sorumlu tutulduğunu iddia etti. Özil ayrıca kendisinin ve ailesinin; gönderilen e-mailler, edilen telefonlar ve sosyal medyada paylaşılan mesajlar ile tehdit edildiklerini söyledi.

92 kez Almanya Milli Takımı’nda forma giyen Mesut Özil, bu maçlarda 23 kez fileleri havalandırmıştı. Mesut Özil’in eleştirdiği Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Reinhard Grindel ise Başbakan Angela Merkel’in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Partisi’nden ve 2002-2016 yılları arasında Alman Federal Meclisi’nde görev yapmıştı.

Özil açıklamasında, Grindel’in 2004’te milletvekiliyken, “Çok kültürlülük gerçekte bir efsaneden ibarettir ve ömür boyu bir yalan olarak kalacaktır” şeklindeki sözlerini de hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir