Arabistan’ın açıklamasındaki cevapsız sorular

Suudi Arabistan Başsavcılığı, Cemal Kaşıkçı ci-nayetiyle ilgili 5 kişinin idamı istemiyle toplam 11 kişiye dava açtı. Savcılık Kaşıkçı’nın ölümünde boğuşmanın ve öld-ürücü dozda verilen ilacın etkili olduğunu söyledi.

Sonra ces-edinin parçalanarak konsolosluktan çıkarıldığını itiraf ederken, şahsın nasıl öld-ürüldüğü, ölüm emrinin İstanbul’a gelen timin başındaki kişinin verdiğini ve Cemal Kaşıkçı’nın öld-ürülmesi için ekip kurma emrinin eski istihbarat başkan yardımcısının verdiğini açıkladı.

Arabistan’dan bomba itiraf! Ölüm emrine veren isim

Başsavcılık, Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın başdanışmanı Kahtani hakkında soruşturma açılıp yurt dışına çıkış yasağı konulurken, Türkiye ile konu hakkında istihbarat ve veri paylaşımlarının yapılacağını açıklamıştı.

Ayrıca Suudi Başsavcılığı yerel işbirlikçinin de görüntüsüne ulaşıldığını açıklamıştı.

AÇIKLAMALARIN ARDINDAN HERKESİN AKLINDA CEVAPSIZ KALAN SORULAR VAR

Dün tüm bu gelişmeler yaşanırken, açıklamaların ardından kafalarda bir çok soru işareti bırakan cevapsız sorular kaldı.

İşte cevapsız kalan ve ilk akla gelen o sorular:

– Ces-edin konsolosluktan çıkarıldığı bilgisine sahip olmalarına rağmen, Cemal Kaşıkçı’nın bedeninin nerede olduğu niçin açıklanmadı?

– Suudi timin gazeteciyi öld-ürmeye değil Suudi Arabistan’a dönmeye ikna etmek için geldiği belirtildi, fakat timin içinde ülkenin bir numaralı otopsi uzmanı neden getirildi?

– Açıklamada “ceset parçalandı” denildi, peki ikna için gelindiyse “ces-edin parçalanması” için gerekli aletler ve “ölüm ilacı” niçin getirildi?

– Açıklamalarda 11 kişiye dava açıldığı ve 5 kişinin idamla yargılanacağı söylenildi. Ama Suudi Başsavcılığı bu kişilerin ne adını açıkladı, ne de kendilerine isnat edilen suça dair bir bilgi verdi.

– Ci-nayetin ortaya çıkmasından sonra, Reuters haber ajansına konsolosluğun kapılarını açıp dolapların içini göstererek “bakın Kaşıkçı burada değil” der gibi komik fotoğraflar veren ve Türkiye’den kaçar gibi giden başkonsolosa soruşturma açıldı mı?

– Timin içinde yer alan Suudi istihbaratçılar neden geldi? Bu kişiler bahsedilen yerel işbirlikçiyle ne zaman, nerede, nasıl temas kurdu ve iddiaya göre ces-edi neden ona verdi?

– Konsolosluktaki kameraların kapatma ya da bozma kararını kim verdi? Yerel işbirlikçiye ilişkin bulgular Türkiye ile neden paylaşılmadı ya da o da mı öld-ürüldü?

– Ve belki de en önemli iki soru… Suudi Arabistan neden bir uluslararası soruşturma fikrine karşı çıkıyor? (Dün Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr konun adli bir vaka olduğunu, siyasileştirilmemesi gerektiğini söylemiş ve Kaşıkçı davasının uluslararası boyuta taşınmasının kabul edilemez olduğunu belirtmişti.) Ve bu ci-nayet için neden Türkiye’deki bir başkonsolosluk seçildi? haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir