Albayrak’tan enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak enflasyon verileri sonrası soruları yanıtladı. Bakan Albayrak, eylül ayı enflasyonuyla ilgili “beklentilerin üzerinde bir rakamla karşı karşıya kaldık.” dedi. Enflasyonla mücadele planının haftaya açıklanacağını belirten Bakan Albayrak, “en kötüyü geride bıraktık, spekülatif ataklar atlatıldı.” dedi. Bakan Albayrak, Kamu Maliyesi Değişim ve Dönüşüm Ofisi’nin yerli ve milli olduğu vurgularken, tek firmadan (McKinsey) değil birçok firmadan görüş alındığının altı çizdi.

Berat Albayrak’ın konuşmasından satırbaşları:

EN KÖTÜYÜ GERİDE BIRAKTIK

Fırsatçılık stokçuluk fırsatlar üzerinde algı değil gerçek olduğunu ortaya koydu. Enflasyonla topyekün mücadeleyi açıklamıştık. Bununla ilgili genel kamuoyuna bir çerçeveyi ortaya koyacağız. En kötüyü geride bıraktık.

Ağustos’tan bugüne yaşadığımız son iki ayı doğru tanımlamak lazım. Kur üzerindeki spekülatif atağı püskürttük. Ticaret dengesi açısından baktığımızda Temmuz’da yüzde 70 ağustosta yüzde 80’lere çıktığımız ve ihracatta daralmadığımız dengelenme sürecini görmeye başladık. Spekülatif atakların püskürtülmesiyle kurda daha iyi bir etkiyi görmeye başladık.

BU TREND EKİM AYINDA KIRILACAK

Ekim ayında meclisle atacağımız adımlarla süreç daha pozitif atımlarla sürecek. Bu trend ekimle birlikte kırılacaktır. Alo 175 diye şikayet hattımız var. Mayıs, haziran faturaları Eylül fiyatları. Ticaret bakanlığımızla bu sürede ciddi mücadele ettik. Eylül itibari ile bu sürecin kötüsünü atlattık, ekim ayı ise çok daha iyi bir sürece işaret ediyor. Gelecek hafta paydaşlarla beraber enflasyonla mücadelenin çerçevesini açıklayacağız. Enflasyonla mücadele kapsamında paydaşların tamamıyla önden görüşme yapacağız. Haftaya fiyatlama, indirim, sorumluluk alma anlamında taşın altına eline koyma noktasında süreç başlatacağız. Tüm bu davranışlar tüm kesimleri etkiliyor. Hep birlikte mücadele elzem. Fiyatlamayı etkileyen sektörler başta olmak üzere görüşmeleri yapıp haftaya bununla ilgili genel kamuoyu açıklamasıyla bunun topyekün mücadele gerektirdiğini seslendireceğiz.

HERKES TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYACAK

YEP’teki 2018 ve 2019 hedeflerimiz gerçekçi. Enflasyon süreciyle ilgili paydaşların tamamıyla görüşme sürecine başladık.Herkes elini taşın altına koyacak. Hep birlikte mücadele bu sürecin içinden çok daha güçlü bir şekilde çıkmak için elzem.

(Kamu maliyesi değişim ve dönüşüm ofisi) 76 milyar TL tasarruf ve gelir artırıcı adımların atılması için bir anahtarı çizdik, buna destek amacıyla ciddi bir altyapı ortaya koyduk. Bizim ciddi bir yerli aklımız var, Türkiye yeni ve gelişen dünyada çok daha büyük ve rekabetçi yönde emin adımlarla ilerliyor

MCKİNSEY İLE DANIŞMANLIK ANLAŞMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı’nı açıkladığı programda Kamu Maliyesi Değişim ve Dönüşüm Ofisini’ni kurduklarını duyurmasının ardından işleyişle ilgili de bilgi verdi. Bakan Albayrak’ın sözleri şöyle:

Son aylarda yaşadığımız süreç normalleşme noktasında. Pozitif gelişmeleri önümüzdeki günlerde çok daha net göreceğiz.. Kamu Maliyesi Dönüşüm Ofisi tamamen yerli ve milli bir ofistir. Tüm bakanlıklardan temsilcilerin olduğu bu ofis önümüzdeki günlerde gerekli adımları atmaya başlayacak. Öte yandan yabancı ofislerle dün çalışıldı bugün de çalışılır. Tek firmadan değil bir çok firmadan görüş aldık. Bu konuya ilişkin yapılan açıklamalar cehaletten kaynaklı değilse ihanettendir. Bu ülkenin bir gram toprağını 15 Temmuz’da sokağa inerek kimseye teslim etmedik. Bu ofisin başında sonunda A’dan Z’ye biz varız. Görüş alacağız ama yerli ve milli duruşla biz yöneteceğiz.

ABD İLE TÜM SÜREÇLERDEN DİK DURUŞUMUZLA ÇIKTIK

(Amerika görüşmeleri hakkında) Bu seyahat öncesinde farklı seyahatlerimiz oldu. ABD’de 15-20’ye yakın görüşmemiz oldu. Yoğun katılımlı farklı alanlarda sektörlerin katıldığı, yatırımcı görüşmelerimiz oldu. Tüm bu çerçeveyi, YEP’ten bahsettik, son 5 yılda, 15 Temmuz sonrası yaşananların Türkiye’de birinci önceliğin güvenlik olduğunu, FETÖ ve PKK yoğun mücadelenin buna ayrıldığını, yoğun bir süreç yaşandığını belirttik. Artık 2023 hedeflerine odaklanılması konusunda önceliklerimizden bahsettik. Sabah böyle öğlen şöyle… Herkes bunun farkında. Buna rağmen operasyonlara rağmen çok güçlü şekilde püskürttük. Rusya’yı hatırlayalım… Rusya mücadelesiyle ekonomik olarak yaşadı. Bu noktada faizler, para birimi etkilendi. Biz Türkiye olarak Ağustos Eylül ayında hep üstte tutmaya çalışacak çok güçlü reflekslerle çok güçlü karar verdik. Bundan sonra taviz vermeyeceğiz. Türkiye’nin dostluğu da düşmanlığı da çok kıymetli.

Birilerinin iktidarları döneminde yurt dışında neler çekildiğini 16 yıl sonra bugün her ne olursa olsun Türkiye’nin temel dinamikleri çok güçlü. Hane halkında çok güçlü yüzde 16’larda. Türkiye’nin genç nüfusu, Avrupa’da 47’lere dayanmış. İnsan kaynağı zenginliğine baktığımızda Almanya, Türkiye ile aynı 81 milyon. Almanya’da üniversitedeki öğrenci sayısı 3 milyon, Türkiye’de 8 milyondan fazla. Türkiye istikrarsızlıklara savaşlara rağmen, sağlam adımlarla devam ediyor. Güçlü ve sağlam adımlarla ilerleyeceğimizden en ufak şüphemiz yok kimsenin de olmasın, önemli olan bu noktada bu duruşta olmak lazım. Algılar ve gerçekler… Birilerinin yalanlarını algı üzerinden gerçekleştirmemiz lazım. 5 yıl önceden hatırlayalım, Gezi’de 3-5 ağaç değilse, 17-25 Aralık’ta bunu görmemiz lazım. Darbe girişiminde bunu görmemiz lazım. Sohbet hoşgörü arkasındaki terör örgütlerini görmemiz lazım. Kenetlenerek hareket ettiğimiz sürece elimizin tersiyle iteceğiz. Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir