Abd’nin yeni F-35 kararı

ABD Türkiye’nin S-400’lerden vazgeçmemesi üzerine F-35’ler konusundaki tehditkar tavrını sürdürüyor. Reuters’ın ABD’li güvenlik kaynaklarına dayandırdığı son dakika haberinde, F-35’lerin Türkiye’ye teslimatının askıya alınacağı duyuruldu.

Güvenlik kaynaklarının konuya ilişkin verdiği detayda, teslimatın askıya alınması yönündeki sebebin Türkiye’nin S-400’den vazgeçmemesi olduğu belirtildi.

SEBEBİ S-400

ABD, Türkiye’nin S-400 alımının F-35’leri tehlikeye atacağını belirtirken, Ankara rusya’dan S-400 alımı konusundaki ısrarını koruyor. Daha önce yine Reuters’a konuşan bir Pentagon yetkilisi, Mart ayında yaptığı açıklamada Türkiye’nin S-400’ler konusundaki ısrarına karşılık olarak teslimatının durdurulabileceği çok sayıda F-35 ekipmanı bulunduğunu açıklamıştı.

PENTAGON YORUM YAPMADI

Öte yandan Pentagon’un, alınan bu son kararla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadığı belirtildi. Türkiye’ye F-35 teslimatı konusundaki nihai kararın ise Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımıyla Washington’da düzenlenecek NATO zirvesinde alınması bekleniyor.

One comment

  1. Versinler o zaman 1 milyar kadar mdolari faiziyle birlikte hemide.Herhalde 3 milyar dol;ar eder.baska yerdenaliriz bizde.O zaman F35 ler dahada pahalanir ve belkide cok musterisi vaz gecer almaktan.S400 tamam,birde SU57 alirsa Turkiye,o zaman iyice gudurur merikan pustu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir