ABD’nin önemli ismi Türkiye’ye geliyor

ABD yönetiminin önemli ismi Türkiye’ye geliyor… ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı için yürütülen inceleme kapsamında Suudi Arabistan’dan sonra Türkiye’ye geleceği duyuruldu.

ÇARŞAMBA GÜNÜ ÇAVUŞOĞLU İLE GÖRÜŞECEK

ABD’li kaynaklardan yapılan açıklamada ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı için düzenleyeceği Suudi Arabistan ziyareti sonrası Türkiye’ye geleceği belirtildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pompeo ile Çarşamba günü Ankara’da görüşeceği de duyuruldu.

ÖNCE SUUDİ ARABİSTAN’A GİDECEK

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’le yaptığı telefon görüşmesinde Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu binasına girdikten sonra ortadan kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunu görüşmüştü. Trump, telefon görüşmesi sonrasında bakanı Pompeo’yu Suudi Arabistan’a gönderme kararı almıştı. Pompeo Suudi Arabistan ziyareti sonrası soluğu Türkiye’de alacak.

SADECE KAŞIKÇI İÇİN GELMİYOR

Brunson’ın salıverilmesinden sonra Pompeo’nun gelecek olması tesadüf değil… Yani Pompeo sadece Kaşıkçı için gelmiyor. Ziyaretinin diğer sebeplerinden biri de 4 Kasım’da uygulanmaya başlanacak İran ambargosu, Halkbank krizi, güney sınırımızda kurulmaya çalışan terör devleti ve Suriye meselesi… Bu kritik 4 konuda masaya yatırılacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir