Abd’li şirketten İncirlik Üssü kararı

ABD’li şirket İncirlik ve Ankara’daki üslerde çalışan 241 işçiyi işten çıkarttı. İncirlik’te 229 Ankara’da da 12 işçi bugün mesai bitiminde çıkışını aldı. Üslerde örgütlü Türk Harb-İş Sendikası da işten çıkartılan emekçiler için yargı yoluna başvurmaya hazırlanıyor.

ABD’li şirket 241 işçiyi işsiz bıraktı, sendika da yargıya başvurmaya hazırlanıyor.

ABD’li işveren Vectrus şirketi Adana’daki İncirlik ve Ankara’daki askeri üslerde çalışan Türk işçileri işten çıkartma kararı aldı. Şirket işten çıkartmalara üsteki asker varlığında azalmayı gerekçe gösterdi. İlk kararında toplam 439 kişiyi işten çıkartmak isteyen ABD’li şirket daha sonra bu rakamı 316’ya indirdi.

Üslerde örgütlü Türk Harb-İş Sendikası da şirkete tepki göstererek eylemler yaptı. İşçilerin protestolarının ardından ABD’li işveren sendikayı görüşmeye çağırdı. 18 Şubat’ta Ankara’da yapılan toplantılar sonuç çıkmadı. Şirket ve sendika yöneticileri 19 Şubat’ta tekrar bir araya geldi.

ABD’li şirket işten çıkartılacak işçilerin bir kısmıyla ilgili geri adım attı. Şirket 316 işçiden 75’i hakkındaki işten çıkartma kararından vazgeçti. Ancak İncirlik’te 229 Ankara’da 12 olmak üzere toplam 241 işçinin 20 Şubat’ta iş akdine son verildi.

“Bu sayı çok fazla”

İşsizlikle karşı karşıya kalan 241 kişi için sendika ise yargı yoluna başvuruya hazırlanıyor. Sendikanın Adana Şube Başkanı Erdal Akalın Ulusal Kanal’a konuştu. Akalın, gelinen süreci değerlendirdi.

Akalın, “Bu sayı hâlâ çok fazla. İşyerlerinin durumunu biliyoruz. O iş yerlerinde hâlâ biz iş yapmaya devam ediyoruz. İşlerde bir azalma yok. İşten çıkartılan arkadaşlarımızın 107’si emekli olmuştu. Ancak 134’ü 3-4 yıldır çalışan arkadaşlarımız. Yani, şimdi yeni işsizlikler arasına 134 kişi daha eklendi. Harb-İş olarak hukuki süreci başlatacağız. Bütün işten ayrılan arkadaşlarımız adına dava açacağız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir