Abd’den yeni F-35 adımı

ABD Temsilciler Meclisi’nin Tahsisat Komitesi, 690 milyar dolarlık savunma harcamaları yasa tasarısının ilk versiyonunu yayımladı. Tasarıda Türkiye’yi de ilgilendiren bir madde var. 5. nesil savaş uçağı F-35’ler ile ilgili bu madde, ABD’deki F-35’lerin Türkiye’ye teslimatında kamu bütçesinden yararlanmasını yasaklıyor.

Söz konusu maddenin de içinde bulunduğu tasarı yasalaşırsa, F-35’lerin Türkiye’ye teslimatında yakıt veya pilotlar için harcama yapılması engellenmiş olacak.

ONAY SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK

Komite’nin F-35’ler ile ilgili hazırladığı tasarının yasalaşması için önce Temsilciler Meclisi’nde ardından Senato’da onaylanması gerekiyor. İki tarafında onayı alındıktan sonra yasa tasarısı ABD Başkanı Donald Trump’a gönderilecek. Trump’ın imzalaması durumunda ise yasa tasarısı yasalaşmış olacak.

TRUMP’IN F-35 KARARI

Daha önce kısaca CAATSA olarak bilinen yani “ABD’nin Düşmanlarıyla Yaptırımlarla Mücadele Etme Yasası” çerçevesinde hazırlanan torba kanun, Trump tarafından onaylanmış ve F-35’lerin Türkiye’ye iadesi Kasım ayına kadar ertelenmişti.

Haber 7

One comment

  1. Neden bizim Meclis boylesi bir yasa cikarmiur ABD ya karsi? mesela,Turkiye dusmanlariyla askeri isbirligi yapan ulkeler Turkiye de asker bulunduramaz,falan.Incirlik mesela………Turkiye demeliki: ABD bu F35 leri Turkiye ye vermeyi reddeigi gun Turkiye deki butun askerlerini Turkiye den cikarmis olmali ,diye.Butun aklimi hukumetemi veriyim yahu?Hicmi akilli yok hukumette?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir