Abd’den Türkiye’ye yeni gözdağı

ABD’den tehdit üzerine tehditler gelmeye devam ediyor… S-400 savunma sistemlerinin teslim tarihinin yaklaşması ABD’nin tehditlerini artırmasına neden oluyor. Özellikle Savunma Bakanlığı devamlı olarak Türkiye’ye karşı F-35’ler üzerinden sopa göstermeye çalışıyor.

“İLETİŞİM DAHA İYİ”

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, S-400 savunma sistemi konusunda Türkiye’yle henüz bir çözüme varılmadığını, ancak iletişimin önceki döneme daha iyi olduğunu söyledi.

“F-35 PROJESİNDEN ÇIKARTIRIZ”

Shanahan da “Eğer bu duruma çözüm bulamazsak, o zaman işin ilerlemesi için planlarımızı uygulamak zorundayız. Bu planları uygulamak zorunda mı kalırsınız bilemezsiniz ama iyi planımız olduğundan emin olmak zorundasınız değil mi?” açıklamasını yaptı.

Patrick Shanahan “Eğer Türkiye S-400 kararında kararlı ise biz de Türkiye’den bu projeyi çıkarmak zorunda kalırız” dedi.

STRATEJİK ORTAKLIK VURGUSU

Shanahan “Bir anlaşmaya varmadık. Ancak Türkiye ile sürekli konuşuyoruz. Çünkü onlarla eş zamanlı olarak Suriye konusunda da çalışıyoruz. İnsanların aynı anda çoklu görüşmeler yaparak farklı düzeylerde ileri ya da geri gitmelerin yaşanmasının mümkün olduğunu ancak hala stratejik ortak olduğumuzu anlamaları önemli” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir