Abd yine yaptı yapacağını

ABD yönetimi, Mısır’daki i-damlarla ilgili ilk resmi açıklamasında “uluslararası hukukun i-dam cezasına izin verdiğine” vurgu yaparak, söz konusu cezayı “meşru” bulduğunu bildirdi.

ABD’li  üst düzey bir bakanlık yetkilisi konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Mısır’daki i-damlara dair bilgilerinin olduğunu kaydeden yetkili, buna rağmen i-dam edilen veya hakkında i-dam cezası verilen kişiler konusunda bir yorum yapmayacaklarını ifade etti.

MISIR’DAKİ İ-DAMLARA ONAY GELDİ

Bakanlık yetkilisi, Mısır’daki i-damlara ilişkin herhangi bir kınama ifadesinde bulunmadı, adeta Sisi yönetiminin önünü açtı…

“Bir ülkedeki iç hukuka ve uluslararası yükümlülüklere uygun yapıldığı sürece uluslararası hukuk i-dam cezasına izin vermektedir. Tüm ülkelere, tutuklulara insani muamele yapılmasının ve adil yargılanma haklarının garanti altına alınmasının önemini vurguluyoruz. Mısır yasalarının, i-dam cezasına çarptırılan şahıslara hukuki ve üst yönetim incelemesi sunduğunun farkındayız.”

İ-DAMA MAHKUM EDİLEN 50 SANIK DAHA İNFAZ BEKLİYOR

Mısır’da Başsavcı Hişam Berekat’a suikast davasında i-dama mahkum edilen 9 sanığın cezaları 20 Şubat’ta in-faz edilmişti. Haklarında i-dam kararı verilmiş ve bütün yargı yolları tükenmiş 50 sanığın daha Mısır’da infazlarını beklediği kaydediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir