Abd mi Rusya mı

Kar amacı gütmeyen küresel düşünce kuruluşu RAND, genellikle Pentagon tarafından desteklenen savaş senaryoları üzerinde çalışmalar yapıyor.

RAND, savaş simülasyonları sayesinde ABD’nin askeri gücünün olası dünya savaşı durumunda ne kadar etkili olabileceğini test ediyor. RAND, olası Üçüncü Dünya Savaşı senaryolarını masaya yatırdı.

Üçüncü Dünya Savaşı senaryoları kara, deniz, hava, uzay ve siber savaşlar olarak farklı kategorilerde değerlendirildi. Senaryolarda özellikle ordusuna yılda 1 trilyon dolar para harcayan ABD’nin askeri gücünün etkisi değerlendirildi.

“ABD YENİLİYOR”

ABD askerlerinin mavi renkli olarak kodlandığı simülasyonlar için araştırmacı David Ochmanek, “Senaryolarımızda Rusya ve Çin’e karşı savaştığımızda mavi kodlu askerlerin yenildiğini gördük” dedi.

“Çok sayıda kayıp verdik, çok sayıda mühimmat kaybettik” diyen Ochmanek “Senaryoların çoğunda başaramadık” yorumunda bulundu. Simülasyon sonucuna göre yüzyıldan uzun süredir dünyanın süper gücü olarak bilinen ABD, Rusya ve Çin karşısında büyük hezimet yaşıyor.

SAVAŞ GEMİLERİ BATIRILDI

RAND’ın raporunda, kırmızı kodla belirtilen Rusya ve Çin kuvvetlerinin, ABD askeri üslerini hedef aldığı, savaş gemilerini batırdığı ve siber sistemleri devre dışı bıraktığı detaylarına yer verildi.

ÇİN SİBER ALTYAPIYI HEDEF ALDI

Work ayrıca ABD’nin Avrupa ve Pasifik’teki askeri üslerinin büyük bir savaşta yeterli donanıma sahip olmadığını ifade etti. Work ve Ochmanek’in açıklamalarında Çin’in özellikle siber altyapıyı hedef aldığını belirtti.

haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir