10 dakika önce bunu yapmış

New Zealand Herald gazetesinin haberine göre, Başbakanlık Ofisi, terörist Tarrant’ın hazırladığı “göçmen ve Müslüman karşıtı” açıklamaların olduğu onlarca sayfalık manifestonun bir kopyasının saldırıdan 10 dakika önce elektronik posta yoluyla kendilerine ulaştığını doğruladu.

Nefret manifestosunun Başbakanlık Ofisi dışında, aralarında ana muhalefetteki Ulusal Parti lideri Simon Bridges, Parlamento Sözcüsü Trevor Mallard ile çok sayıda yerli ve yabancı basın organının bulunduğu 70 kadar farklı alıcıya iletildiği belirtildi.

“DURDURMAK İÇİN FIRSAT YOKTU”

Habere göre, Yeni Zelanda Başbakanlık Sözcüsü, yaptığı açıklamada, saldırının nefret manifestosunda “yaşanmış” gibi anlatıldığı bilgisini paylaşarak, “Elektronik posta, saldırının nedenlerini ortaya koyuyordu. ‘Bunu yapmak üzereyim’ gibi bir şey demiyordu. Saldırıyı durdurmak için bir fırsat yoktu.” açıklamasını yaptı.

Manifesto hakkında “standart prosedürler” uygulandı. Önce parlamentonun güvenlik birimine sonra da polise gönderildiğini bildirildi.

ERDOĞAN’A TEHDİT

Nefret manifestosunda göçmen ve Müslüman karşıtı ifadelerin yanı sıra Türkiye ve Türklere yönelik tehditler bulunurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da özel yer aayrılmış ve sui-kast listesine konulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir