Türkiye’nin yardım eli, mazlumların yüzünü güldürüyor

Başbakan Binali Yıldırım, elini mazlumlar için taşın altına koymaktan çekinmeyen Türkiye’nin insani yardımlarını arttırarak sürdürdüğünü bildirdi. Türkiye’nin dünyanın pek çok ülkesine yaptığı kalkınma yardımlarını değerlendiren Başbakan Yıldırım, dil, din, ırk ve renk ayrımı yapmadan tüm mazlumlara kucak açan Türkiye’nin, komşusu açken tok yatmayı zül gören bir kültürün temsilcisi olduğunu belirtti.

“Bugün Doğu Guta’da ve Arakan’da yaşanan trajedi dün bir başka dünya ülkesindeydi, belki yarın bir başka dünya ülkesinde yaşanacak” diyen Binali Yıldırım, “Doğu Guta ve Arakan’daki manzara karşısında dünya ülkeleri sırtını dönerken, Türkiye daha fazla gözyaşı dökülmesine engel olabilmek için yoğun çaba harcadı.

Milyonlarca insan bir lokma ekmek ararken, Türkiye olarak medeniyetimizin bize yüklediği misyon gereği bu acı manzaralara gözümüzü kapatamayız.Bugüne kadar mazlumların feryatlarına kulağımızı tıkamadık, bundan sonra da tıkamayacağız. Tüm mazlumlara bundan sonra da aynı şuur ile elimizi uzatmaya devam edeceğiz.” dedi.

TÜRKİYE, 3,5 MİLYONA YAKIN SIĞINMACI KARDEŞİ İLE AŞINI VE HAYATINI PAYLAŞIYOR

Başbakan Yıldırım, BM verilerine göre dünyada en çok mülteci barındıran ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, insan odaklı diplomasisiyle Türkiye’nin, 3,5 milyona yakın sığınmacı kardeşine kapılarını açtığını, aşını ve hayatını paylaştığını söyledi.Başbakan Yıldırım, şu ifadeleri kullandı;
“Acının dilinin, dininin ve ırkının olmadığını biliyoruz. Bu konularda çok hassas olan Hükümetimizin çabalarıyla Türkiye, 2015 yılında olduğu gibi, 2016 yılında da 6 milyar Dolar’lık insani yardım ile dünyanın ‘en cömert donör ülkesi’ oldu. 2017 yılı kesin olmayan, ön araştırma verilerine göre ise resmi kalkınma yardımlarının alt kategorisi olan insani yardım tutarı 7 milyar Dolar’ın üzerinde gerçekleşti.”

ULUSLARARASI ALANDA YÜKSELEN KONUMUMUZ SÜRÜYOR

Türkiye’nin 2015 yılında yapmış olduğu resmi kalkınma yardımları tutarının 3,9 milyar Dolar civarında olduğunu hatırlatan Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin, 2016 yılında yaptığı resmi kalkınma yardımlarının bir önceki yıla göre yüzde 65 artarak, yaklaşık 6,5 milyar Dolar mertebesinde gerçekleştiğini bildirdi.

Başbakan Yıldırım, bunun tarihi bir rekor olduğunu ifade ederek, bu tablonun tüm dünyaya Türkiye’nin uluslararası alanda yükselen bir konumda olduğunu kanıtladığını ve 2017 yılı ön araştırma verilerine göre de Türkiye’nin 8 milyar Dolar civarında resmi kalkınma yardımı tutarı ile pek çok gelişmiş ülkeyi geride bırakarak, üstün bir sorumluluk örneği gösterdiğini belirtti.

Yıldırım, 2016 yılında OECD-DAC (Kalkınma Yardımları Komitesi) üye ülkelerinin toplamda 142 milyar 619 milyon Dolar kalkınma yardımı yaptığını hatırlatarak, Türkiye’nin bu ülkeler arasında 6. sırada yer aldığını ve 2017 yılında da üst sıralarda olmasının beklendiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir