Türkiye’nin Suriye faaliyetleri

İdlib’te Esed rejim güçleri tarafından Türk askerlerine yapılan sal-dırısı sonrasında 7 askerimiz ve 1 sivil şehit olmuştu. Buna karşılık Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da karşılık olarak 54 Rejim hedefinin ateş altına alındığını ve 76 Rejim mensubu askerin etkisiz hale getirildiğini açıklamıştı.

ABD’den ise Türkiye’ye destek geldi… Beyaz Saray başsağlığı ve destek mesajı yolladı… ABD, İdlib’de hayatını kay-beden Türk askerleri için taziyede bulundu. Ayrıca Ankara yönetiminin sal-dırılara verdiği meşru karşılığı desteklediğini açıkladılar.

“ABD, YERSİZ SAL-DIRILARI KINIYOR”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, “ABD, Esad rejimi, Rusya, İran ve Hizb-ullah’ın İdlib halkına yönelik sürekli, yersiz ve acımasız sal-dırılarını kınıyor.” açıklamasında bulundu.

Yapılan açıklamada ayrıca “Bu tür eylemlerin karşısında NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanında duruyoruz ve hayatını kay-beden (askerler) için Türk hükümetine taziyelerimizi gönderiyoruz. Türkiye’nin meşru kendini savunma eylemlerini tamamıyla destekliyoruz. Bu konu hakkında Türk hükümeti ile görüş alışverişinde bulunuyoruz.”

İNGİLTERE SAL-DIRIYI KINAMIŞTI

İngiltere’nin Orta Doğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı Andrew Murrison, Esad rejimin Türk askerlerini şehit ettiği sal-dırıyı kınadı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir