Suudi savcı 2 soruya cevap vermedi

Cemal Kaşıkçı ci-nayetini soruşturmak üzere ülkemize gelen Başsavcı Suud el Muceb, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile iki kez görüştükten sonra dün ci-nayet mahalli olan Başkonsolosluk’ta incelemelerde bulundu.

ISRARLA TELEFONU İSTEDİ

Suudlu Başsavcının Kaşıkçı’nın telefonunu istediği, böylece kimlerle ve ne kadar süre görüştüğü bilgisine ulaşmaya çalıştığı öğrenildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ı iki ziyareti sırasında da ısrarla Kaşıkçı’nın cep telefonunun imajını isteyen Suud el Muceb’in bu tavrı Türk tarafında rahatsızlık meydana getirdi.

2 SORUYA CEVAP VERMEDİ

Görüşmenin bilinmeyen ayrıntılarını Hürriyet Gazetesi’ndeki köşesinden aktaran Abdülkadir Selvi, Suudlu Başsavcı’nın, “Kaşıkçı ci-nayetinin önceden planlandığını açıkladınız. Peki sizce ci-nayeti kim planladı?” sorusuna cevap vermediğini açıkladı.

Selvi şunları yazdı;

“Bunun üzerine Başsavcı Suud el Muceb’e, Kaşıkçı ci-nayetine ilişkin iki soru soruldu.

1- Bir yerli işbirlikçiden söz ettiniz. Bu yerli işbirlikçi kim?

2- Kaşıkçı’nın ce-sedi nereye gömüldü?

İŞBİRLİĞİNE YANAŞMADI

Başsavcı Suud el Muceb, soruşturmaya ilişkin iki soruya cevap vermekten kaçınınca, “Bu konularda açıklamayı siz yaptınız. Bu açıklamanız doğrultusunda bize bilgi vermeniz devlet ciddiyetine uygun düşer” deniliyor. Başsavcı Muceb, bilgi vermeye yanaşmayınca, “Bu iki konuda bilgi vermediğiniz sürece bir ilerleme sağlanamaz” karşılığını alıyor. Türk çalışanların savcılık ifadelerine ulaşmaya çalışan Suud el Muceb, “Ci-nayet mahalli Türkiye olduğu için Suudi Arabistan’da tutuklu olan 18 kişinin ifadelerinin” talep edilmesi üzerine yine olumsuz yanıt veriyor.

YERLİ İŞBİRLİKÇİ NE OLDU?

Suud el Muceb, bu ismi Türk meslektaşlarıyla paylaşmadı. Ama Suudlu Başsavcı’dan yakında, yerli işbirlikçinin Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan biri olduğu açıklaması gelirse şaşırtıcı olmasın.

CANSIZ BEDEN NEREDE?

Bu ci-nayetin önceden planlandığı açıklaması da yine Suudlu Başsavcı tarafından yapılmıştı. Peki bu ci-nayetin ce-sedi nerede? … Başsavcı ce-sedin yeri konusundaki bilgiyi Türk meslektaşlarından niye gizledi?

Çünkü Başsavcı ci-nayeti aydınlatmaya değil, soruşturmayı kapatıp, Veliaht Prens’i kurtarmaya çalışıyor.” Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir