Sosyal medya bunu çözmeye çalışıyor

İnternette gördüğümüz mantık sorularını çözmek artık birçoğumuz için eğlenceli bir hobi haline geldi. Mantık sorularında kendinize güveniyor musunuz ? Herhalde hayır güvenmiyorum diyen çıkmaz. Evet şimdi size sosyal medya da oldukça popüler olan 8 dedektif bulmacasını göstereceğiz bakalım bu konuda ne kadar başarılısınız. (Şimdiden belirtelim cevaplar galerinin en sonunda) Hadi başlayalım.

Ev sahibi George Smith Pazar gecesi öldürüldü. Cinayet sırasında evde 5 kişi vardı. George Smith’in eşi, aşçı, uşak, hizmetçi ve bahçıvan. Her biri dedektife cinayet anında ne yaptıklarına dair şu ifadeleri verdi:

– Bayan Smith şöminenin yanında kitap okuyordu.

– Aşçı mutfakta kahvaltı hazırlıyordu. – Uşak evin salonunu düzenliyordu. – Hizmetçi bulaşıkları yıkıyordu. – Bahçıvan ise çiçekleri suluyordu.

Bu ifadeler ışığında katil kim?

Dedektif hastanedeyken bir adamın çığlık çığlığa hastaneye girdiğini duyar: “Birisi eşimi vurdu.” Dedektif ne olduğunu sorduğunda, adam (Bay Clark) işteyken hizmetçinin kendisini aradığını; ‘çok kötü bir şey olduğunu ve eşinin şimdi hastanede yoğun bakımda tutulduğunu’ söylediğini anlatır.

Bu ifadesinin ardından dedektif hemen Bay Clark’ı cinayete teşebbüsten tutuklar. Dedektif bu kanıya nasıl varmıştır?

Milyoner bir adam evinde alnından vurulmuş halde bulunur. Dedektif olay sırasında evde olan milyonerin 3 oğluyla konuşur.

-Jack, o gece babası ve John ile resmi bir davette olduklarını eve birlikte döndüklerini, önce babasının sonra John ile kendisinin salona girdiğini, babasının merdivenlere yöneldiği sırada kardeşi James’in salona girdiğini ve babasını vurduğunu anlatır.

-John, kardeşi Jack’in söylediklerini onaylar. -James ise o gece arkadaşında olduğunu eve döndüğünde babası ölmüş halde bulduğunu anlatır.

Bu ifadeler altında katil kimdir ve dedektif hangi ipucuyla olayı çözmüştür?

CEVAP

Burayı okumadan önce sorunun cevabını düşündüğüne emin ol çünkü birazdan katilin kim olduğunu vereceğiz. Katil aşçıdır. Çünkü cinayet Pazar gecesi yaşandı ve gece kahvaltı hazırladığını söyleyen aşçı yalan söylüyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir