Rusya’dan gövde gösterisi

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 1-8 Eylül tarihlerinde Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Vladimir Korolyev’in yönetiminde bir tatbikat gerçekleştireceği belirtildi. Yapılacak tatbikatta Rus donanmasından 25 gemi, Hava Kuvvetleri’nden 30 uçak yer alacak.

DEV KAPSAMLI TATBİKAT
Tatbikatta Kuzey, Baltık, Karadeniz ve Hazar filolarından gemiler görevlendirilecek. Gemiler Marşal Ustinov füze kruvazörünün yönetiminde olacak. Uçaklar arasında da Tu-160, Tu-142MK ve İl-38 denizaltı savar uçaklarının yanı sıra Su-33 ve Su-30SM uçakları olacak.

Uluslararası kurallar çerçevesinde gerçekleştirilecek tatbikat sırasında güvenlik amacıyla eğitim bölgelerinin gemi geçişi ve uçaklar için tehlikeli olacağı bildirilecek.

KİMYASAL PROVAKASYONA KARŞI
Öte yandan tatbikatla ilgili bilgi, Rusya Savunma Bakanlığı’nın İdlib’de militanlar tarafından bir kimyasal saldırı provokasyonunun hazırlandığı ve bu provokasyonun Batı tarafından Suriye ordusuna saldırı gerçekleştirmek için kullanılacağı uyarısını yaptığı bir dönemde geldi. Bakanlığa göre, Şam tarafından yapıldığı ileri sürülecek saldırı bahane olarak kullanılacak.

BATI’YA GÖZDAĞI
Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD’nin Akdeniz’deki askeri varlığını arttırdığını, 25 Ağustos’ta ABD Donanmasına ait destroyer gemisi Ross’un içinde 28 Tomahawk kruz füzesi ile birlikte Akdeniz’e girdiğini, bu füzelerle Suriye’nin her yerinin vurulabileceğini ifade etmişti.

Bununla birlikte ABD öncülüğündeki batılı güçlere karşı Rusya’nın da “bölge hakimiyeti” mesajı vermek için bu faaliyeti yürüttüğü belirtiliyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Suriye’de teröristlerin kontrolünde kalan tek bölge olan İdlib’in kurtarılması gerektiğini söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir