Rusya’da Erdoğan’ın o hamlesi sonrası yaşananlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’da tören kıtasını “Yaşasın Ukrayna” diye selamlamasını değerlendiren Rus vekil Poklonskaya, Erdoğan’ın selamında bir sorun aramaya gerek olmadığını ve selamın arka planını anlatacağını söyledi.

Sputnik’e konuşan Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Natalya Poklonskaya, “Sayın Erdoğan, Kiev’de tören kıtasını “Yaşasın Ukrayna” sloganıyla selamladı. Burada bir sorun aramaya gerek yok. Belki Sayın Erdoğan söylediğinin ne anlama geldiğini bile bilmiyordur. Bu sözler, Erdoğan’a Zelenskiy’in ve hatta Zelenskiy’in dans ettiği radikallerin gönlünü hoş tutmak için metin yazarları tarafından verilmiştir” dedi.

Erdoğan’a anlatacağım”

Selamın arkasındaki kan ve felaket olduğunu öne süren Poklonskaya, “Ancak görüştüğümüzde mutlaka anlatacağım” diye ekledi.

Erdoğan, Kiev’de tören kıtasına “Slava Ukraine” (Yaşasın Ukrayna) diye seslendi, askerler de “Geroyam Slava” (Yaşasın Kahramanlar) diye karşılık verdi. Ukraynalı milliyetçilerin selamlaması olan bu ifadeler, 2018 yılından beri Ukrayna ordusu ve polisinin resmi selamlaması olarak kullanılıyor.

Rusya’da yasak

‘Yaşasın Ukrayna – Yaşasın Kahramanlar’ selamı, İkinci Dünya Savaşı’nın başında Ukraynalı Milliyetçiler Örgütü (Rusya’da yasaklı) üyeleri tarafından selamlama sloganı olarak kabul edildi. ‘Yaşasın Ukrayna’ sloganı, 1980’lerin sonu 1990’ların başında bazı milliyetçi siyasetçiler tarafından mitinglerde kullanılmaya başlandı.

Slogan, 2014 yılındaki darbe girişimi ile Maydan olaylarının ve sonrasında ülkenin güneydoğusunda başlayan çatışmaların ardından daha sık bir şekilde kullanılır oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir