Putin’in ağzından Türkler düşmüyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüs salgınına ilişkin halka hitap etti. Koronavirüs ile verilen mücadeleyi, 11. yüzyılda işgalci olarak nitelendirdiği Türk halkları Peçenek ve Kumanlara karşı yapılan savaşlara benzeten Putin’in, ırkçı söylemleri dikkat çekti.

TÜRK HALKLARIYLA YAPILAN SAVAŞLARI ÖRNEK VERDİ

Türk halkları olan Peçenek ve Kumanların 11. Ve 12. yüzyılda Rusya’yı işgal ettiğini iddia eden Putin, “Her şey geçer, bu da geçecek. Bizim ülkemiz ciddi sınavlardan pek çok kez geçti. Peçenekler ve Kumanlar da saldırdı. Rusya hepsiyle baş etti. Koronavirüs belasını da yeneriz. Birlikte her şeyin üstesinden geliriz.” ifadelerini kullandı.

PUTİN’İN TARİH BİLGİSİ DE ZAYIF

Putin’in örnek verdiği Peçenekler 10. yüzyılda, Kumanlar 11. yüzyılda hüküm sürmüştü. Öte yandan Karadeniz’in kuzeyinde, Rus veya Slavların bir hakimiyeti yoktu. Bugünkü Rusya’nın temellerini oluşturan Moskova Knezliği ise 13. yüzyılın sonlarında oluşmuştu. Ayrıca Putin’in atıfta bulunduğu savaşlar meydan muhaberleri değil, küçük muharebelerden oluşuyor ve kesin bir zaferle sonuçlanmadılar.

One comment

  1. Her ne olursa olsun.Ruslar Turkleri hep yenmisler,buda bir gercek,Kivirmaya gerek yok.Biz Turk olarak kendimiz hep dev aynasinda goruyok amma,gercek hecde oyle degil,maalesef

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir