Pkk taktik mi değiştirdi

Irak’ın Erbil kentinden, geçtiğimiz Çarşamba günü, Türk konsolosluk görevlisi Osman Köse’yi şehit eden Diyarbakır nüfusuna kayıtlı 1992 doğumlu Mazlum Dağ’ın te-rör örgütü PKK ile ilişkisi kesinleşti. Saldırıyı üstlenmeyen te-rör örgütü PKK’nın bundan böyle bölgede işi çok daha çok zor olacak.

DAHA ÖNCE HİÇBİR EYLEME KATILMADI

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın ağabeyi olan ve suikastı gerçekleştirdiği belirtilen Mazlum Dağ, geçmişte de PKK’nın faaliyetlerine katılmış. Ailesinin de bölücü örgütle irtibatı tespit edilen Mazlum Dağ, daha önce herhangi bir te-rör eylemine katılmamış. Güvenlik birimlerince yapılan değerlendirmelerde, bu suikastla birlikte PKK’nın daha önce herhangi bir te-rör eylemine katılmamış kişileri seçerek bu tarz eylemlere yönlendirebileceği üzerinde duruluyor.

Erbil saldırısını gerçekleştiren te-rörist Mazlum Dağ ile kardeşi HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ…

BÖLGEDE PKK SIKIŞTIRILACAK

Sivil bir diplomata yönelik saldırıyla birlikte Erbil’de ve IKBY yönetiminde olan bölgelerde te-rör örgütü PKK’nın daha da sıkıştırılacağı belirtiliyor. Çok sayıda uluslar arası şirketin temsilciliklerinin ve diplomatik misyonların bulunduğu Erbil’de gerçekleştirilen bu te-rör saldırısının, te-rör örgütü PKK’ya bugüne kadar destek veren batının bakış açısında da kırılma yaracağı, özellikle Suriye’deki örgütlenmesi olan YPG’nin kolu SDG’yi te-rörist olarak görmeyen ülkelerin yeni sorgulamalarda bulunacakları vurgulanıyor.

ERBİL’DE İŞ, KANDİL’DE EĞİTİM

Sivil bir diplomata yönelik bu te-rör eylemi, hükümetler nezdinde olmasa bile ilgili ülkelerin kamuoyu nezdinde kırılma yaratacak.

Türk diplomatı şehit eden Mazlum Dağ’ın Erbil’de çalıştığı, kendisine normal bir hayat kurduğu, bir vesileyle Kandil’e giderek silahlı eğitim aldığı değerlendiriliyor. Mazlum Dağ’ın Irak ve Türkiye’deki irtibatları derinlemesine araştırılıyor.

KAYNAK: HABERTÜRK / BÜLENT AYDEMİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir