Oy hırsızlığının özeti

1 – Toplam 300 binden fazla şüpheli oy.

YSK kararında, şüpheli oy sayısının 300 binden fazla olduğu ve bu sayısının AK Parti ile CHP arasındaki oy farkının 20 kat fazla olduğuna dikkat çekildi.

2- 35 bin geçersiz oy CHP’ye yazıldı.

Gerekçeli kararda, “Cumhuriyet Halk Partisi lehine geçerli sayılan ancak usulüne uygun bir sayımda geçersiz olması gereken oyların toplamının 35.000 civarında olduğu, bu oy sayısı seçimlerin sonucunu doğrudan etkilediği tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

3- Ölü, tutuklu ve zihinsel engelliler adına oy kullanıldı.

YSK’nin gerekçeli kararında 377 adet kısıtlının oy kullandığı 6 sandıkta ölü kişilerin yerine oy kullanıldığı, 41 sandıkta ceza infaz kurumunda bulunan tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlülerin oy kullandığı, 58 ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin yerine oy kullanıldığı, 224 adet zihinsel engeli nedeniyle kısıtlı olan kişinin oy kullandığının belirlendiğini ve bu şekilde oy kullandığı tespit edilen toplam kişi sayısının 706 olduğuna yer verdi.

4- 220 bin kişi görev beklerken 754 sandık başkanı kanuna aykırı olarak seçildi.

YSK: “754 sandıkta sandık kurulu başkanlarının yasal zorunluluğa uyulmaksızın kamu görevlisi olmayan kişiler arasından belirlendiği görülmektedir. Kanuna aykırılık oluşturan bu belirlemenin neden yapıldığı ilçe seçim kurulları tarafından izah edilememiştir.”

5-  Kanuna aykırı olarak yerleştirilen 754 sandık başkanının sandığından çıkan oy farkı 212 bin kişi.

6- 108 sandıkta sayım döküm cetvelleri kayıp yada imzasız olarak tespit edildi.

YSK: “Seçim sonucunun belirlenmesinde en önemli unsurlardan biri sayım döküm cetvellerinin 108 sandıkta düzenlenmemiş olması, bu sandıklardaki seçim sonucunun güvenilirliğini ciddi biçimde zedelemektedir.”

OY FARKINDAN 20 KAT FAZLA!

YSK’nın 250 sayfalık gerekçeli kararında, durumu tespit edilemeyen şüpheli oy sayısının 300 binden fazla olduğu belirtildi. Bu sayının, AK Parti adayı ile CHP adayının arasındaki 13 bin 742 oy farkının yaklaşık 20 katı olduğu vurgulandı. Tarihe geçen seçim yolsuzluğunda ölü, tutuklu ve zihinsel engelliler adına oy kullanıldığının da tespit edildiği ifade edildi.

GEÇERSİZ OYLAR CHP’YE YAZILDI!

30 bin seçmenin olduğu 108 sandıktaki sayım döküm cetvellerinin kayıp ya da imzasız olduğuna dikkat çekildi. 754 sandık kurulu başka-mnm, kanunlara aykırı görevlendirildiği, 6’sının KHK’yla kamu görevinden çıkarılanlar olduğu belirtildi. CHP lehine geçerli sayılan ancak geçersiz olması gereken 35 bin oy olduğu ve sadece bunun bile seçim sonucunu etkilediği vurgulandı.

Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir