Oranın Ayasofyası ibadete açılıyor

O ilimizin Ayasofya’sı uzun yıllar sonra ibadete yeniden açılıyor… Edirne’de Enez Kalesi içindeki Edirne’nin Ayasofya’sı olarak bilinen Fatih Camii yıllar sonra ibadete açılmaya hazırlanıyor. Enez’de fetih sonrası Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilen, 1965 yılındaki depremden sonraysa kullanıma kapanan Ayasofya Camii, 55 yıl sonra 2020 yılının Ramazan ayında ibadete açılacak. tarihi yapının hem camii hem de müze olarak hizmete açılacağını söyledi.

‘Bizans ve osmanlı işlemeleri mevcut’

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren “Yapımız 12’inci yüzyılda yapılmış aslı itibarıyla Ayasofya’dır. Cami 1456 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Enez’i fethiyle kiliseden camiye çevriliyor. Çevrildikten sonra bir minber ve mihrap yapılıyor cami içine, şu andaki mihrabın üzerindeki kalem işçiliği, mihrap yapıldığı zamandan kalma kalem işçiliğidir. Yaklaşık bin yıl öncesi, Bizans döneminden kalma işlemelerin de olduğunu söyleyebiliriz” açıklamasını yaptı.

Güneren ayrıca caminin 2020’nin Temmuz ayında çevre çalışmasının da tamamen bitirilip ibadete ve turizme açılacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir