Mustafa Varank Rus bakanla görüştü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Arjantin’in Salta kentinde Rusya Dijital Kalkınma, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakanı Konstantin Noskov ile bir araya geldi.

Türkiye’yi temsilen G20 Dijital Ekonomiden Sorumlu Bakanlar Toplantısı’na katılmak için Salta’da bulunan Bakan Mustafa Varank, diğer ülkelerin temsilcileriyle bir dizi görüşme düzenledi.

Mustafa Varank, Salta’daki temasları sırasında, Rusya Dijital Kalkınma, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakanı Konstantin Noskov ile yarım saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmenin ana gündem maddesi, Türkiye’de kurulacak Uzay Ajansı oldu. İki ülkenin bakanları, Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulumu ve sonrasında muhtemel iş birliğinin geliştirilmesiydi.

Görüşmede karşılıklı yatırımlarda masaya yatırıldı. Ayrıca görüşmede Türkiye’ye yönelik doğrudan yatırımların artırılması, Türk girişimcilerin de Rusya’daki yatırımlarını yoğunlaştırmasına ilişkin çalışmaların hızlandırılması konusunda görüş birliğine varıldı. Görüşmede her iki taraf, bilgi teknolojileri ve iletişim konularında çalışma grubunun kurulmasını kararlaştırdı. İki bakan, Antalya Gözlemevi’nde kurulan Türkiye ve Rusya ortak yapımı 1,5 metrelik RT 150 Teleskopu’nun daha verimli kullanılabilmesi için iş birliğinin devam etmesi ve geliştirilmesinde mutabık kaldı.

Türkiye ve Rusya bakanları karşılıklı ülke ziyaretlerinin gerçekleşmesine yönelik davetler yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir