İngilizler türk lirasına hücum etti

İngiliz sterlini Brexit görüşmeleri nedeniyle euro karşısında değer kaybederken TL karşısında yükselince, İngiliz turistlerin yaz tatili için Türkiye’yi tercih etti. Bazı uzmanlara göre, TL’nin dolar ve euro karşısında değer kazanacağını gören alan yatırımcılar, sterlin yükselince satın aldıkları TL ile kâr etme yoluna gitti. Durum böyle olunca döviz üzerinden gelir elde eden ve internetten satış yapan birçok şirket, liraya yöneldi.

Gazete Duvar’ın haberine göre The Guardian gazetesi, ülkenin önde gelen döviz şirketlerinden ICE’nin kasasında dün itibarıyla TL kalmadığını duyurdu.

TALEP ÇOK ARTTI

Şirket, www.iceplc.com adresindeki internet sitesi üzerinden yapılan TL alımlarının geçen aya kıyasla yüzde 24 bin arttığını duyurdu. ICE Genel Müdürü Louis Bridger “TL’ye görülmemiş bir talep” olduğunu söyleyerek şunları belirtti:

“Stoklarımızı artırmak için tedarikçilerimiz ve Türkiye Merkez Bankası ile yakın çalışıyoruz. Fakat talep o kadar büyük ki, yarın sabaha kadar internet üzerinden TL satamayabiliriz.”

The Guardian haberinde, “İngiliz döviz bürolarının büyük kısmında lira kalmadı ama Londra’daki Luton Havalimanı ve Doncaster Havalimanı’ndan hâlâ lira edinebilirsiniz” açıklamasını yaptı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir