İmamoğlu yine yalan söylemiş

NTV canlı yayınında gazetecilerin sorularını cevaplayan CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, SABAH Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu’nun “Önceki müteahhitlik döneminize ilişkin halen Ağır Cezada devam bir davanız var mı?” şeklindeki sorusu üzerine “5 yıllık belediye başkanlığım döneminde hiçbir davam yok. Bahsettiğiniz konu 2003 yılına ait iş hayatımla ilgili bir davadır Geçelim” dedi. Soru üzerine suratı düşen ve morali oldukça bozulan İmamoğlu’nun aslında Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçundan halen yargılandığı ortaya çıktı. Üstelik hazırlanan iddianamede suç tarihinin 2003 olmadığı yer aldı.

“20 MİLYONLUK YEŞİL ALANA USULSÜZ OLARAK…”

Ekrem İmamoğlu ve babası Hasan İmamoğlu’nun birlikte yargılandığı davanın baba-oğlun ortak olduğu İmamoğlu İnşaat Ticaret Ltd. şirketinin Beylikdüzü’nde yaptıkları ‘Beykonakları’ projesinde kamu malını işgal edip, konut sahiplerinin dolandırdıkları iddiasıyla açıldığı öğrenildi. Kamuya ait değeri 20 milyon TL olan yaklaşık 3 bin metrekarelik yeşil alanı usulsüz olarak projeye dahil edip villa alan vatandaşları dolandırdığı ileri sürülen İmamoğlu hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘dolandırıcılık’ suçlamasıyla iddianame düzenlendiği anlaşıldı.

Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama hukuki anlaşmazlık bulunduğu iddia edilerek beraatla sonuçlansa da müştekilet Yargıtay’a başvurdu. Dosya, Yargıtay 15. Ceza Dairesi’ne gitti. Yargıtay, yerel mahkemenin verdiği beraat kararını eksik soruşturma yapılmasın nedeniyle bozarak Ekrem İmamoğlu ve Hasan İmamoğlu’nun yeniden yargılanmaları gerektiğine hükmetti. İmamoğlu Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde babası ile dolandırıcılıktan halen yargılanıyor.

Ekrem İmamoğlu’nun, ortağı olduğu İmamoğlu İnşaat Ticaret ve Limited Şirketi’nin Beylikdüzü’nde inşaa ettiği ‘Beykonakları’ projesinde ‘dolandırıcılık’ yaptığı iddiasıyla babası Hasan İmamoğlu ile sanık olduğu belirlendi.
İmamoğlu İnşaat Ticaret ve Limited Şirketi’nin ‘Beykonakları’ projesinde kamuya ait olan yaklaşık 3 bin metrekarelik yeşil alan, usulsüz olarak proje alanına dahil edildiği iddiasıyla projeden villa satın alan kişilerce yapılan şikayetler sonrasında soruşturma açıldı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucu Ekrem İmamoğlu ve babası Hasan İmamoğlu hakkında ‘dolandırıcılık’ suçlaması ile iddianame düzenlendi. İddianamede Beykonakları sitesinden villa satın alan 3 kişi müşteki olarak yeraldı. Bir numaralı sanık Ekrem, iki numaralı sanık ise babası Hasan İmamoğlu oldu.

İddianamede şüphelilerin 3 müştekiyi kamusal alan sahayı sanki siteye aitmiş gibi kandırmak suretiyle dolandırdıkları ileri sürüldü. Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama sonucu anlaşmazlığın hukuk mahkemesinde çözülmesi gerektiği iddiasıyla önce beraat kararı verildi.

Karara; Feray Kılıç, Mehmet Ali Kılıç ve Taceettin Çaylarbaşı isimli müştekiler avukatları aracılığı ile itiraz etti. Hukuk savaşı veren mağdurlar geçtiğimiz aylarda Yargıtay’dan gelen bozma kararı ile sevindi. Yargıtay, İmar planlarında, “Yeşil bant” olarak kayıtlı yeri kendi projesine aitmiş gibi gösteren, daha sonra burayı sitenin otoparkına dönüştüren ‘İmamoğlu İnşaat’ isimli şirketlerin sahibi Ekrem İmamoğlu ile babası Hasan İmamoğlu “Nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla yerel mahkemeden alınan beraat kararını bozdu ve yeniden yargılanmalarına karar verdi.

YARGITAY BOZDU

Yargıtay 15’inci Ceza Dairesi, Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nce karara bağlanan dosyanın eksik araştırılarak karar verildiğine, bu nedenle projenin sanıklar tarafından yapılan projenin eski hali, yeşil alan olarak görülen ve projeye dahil olan yerin durumun araştırılması, bilirkişi raporlarının yeniden hazırlanmasına hükmetti.

Yargıtay, ayrıca bu davada yargılanan belediye personelinin durumu hakkında da bilgi alınmasına hükmetti. Dosya, Bakırköy 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri gönderildi. Yargılamaya bu mahkemede devam ediliyor.

DOLANDIRICILIKTAN CEZA ALIRSA

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçundan babası ile yargılandığı ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili SABAH’a değerlendirmelerde bulunan Avukat Mücahit Birinci, İmamoğlu’nun ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçunu işlediğinin kesinleşmesi durumunda seçilme yeterliliğini de engelleyeceğini belirtti. Birinci, suçun TCK’daki yerini açıklarken aynı zamanda İmamoğlu’nun Belediye Başkanı dahi olsa suçu kesinleştiğinde hukuken görevinin sona erdirilebileceğini kaydetti.

Birinci yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Dolandırıcılık suçu, failin hileli davranışlarla bir kimseyi aldatması, mağdurun veya başkasının zararına olarak kendisine veya başkasına yarar sağlamasıyla oluşur. TCK 158. Maddede tarif edilmiş nitelikli dolandırıcılık suçu ise, suçun belli dini, sosyal, mesleki, teknolojik araçların veya kamu kurumlarının araç olarak kullanılarak işlenmesidir.

“SEÇİLME YETERLİLİĞİNE ENGEL”

Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı da, TCK 158/1-h bendine göre, “nitelikli dolandırıcılık” suçundan yargılanmaktadır. Kamuoyunun da bildiği üzere, nitelikli dolandırıcılık suçundan kesinleşmiş mahkeme kararı ile hüküm tesis edilmesi, seçilme yeterliliğine engel teşkil eder.

2972 sayılı Kanun’un 9. Maddesinin atfı ile; 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 11. Maddesinin E ve F1. maddesine göre, dolandırıcılık suçu da seçilme yeterliliğine engel teşkil eder. O kadar ki, görev sırasında dahi, bentte sayılmış suçlardan herhangi birinden kesinleşmiş mahkumiyet alanların, sözgelimi o an Belediye Başkanı iseler, seçilme yeterlilikleri sona erer ve görevleri düşer.”

Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir