İbb’de fişleme dönemi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Personel Yönetim A.Ş.’de (İSPER) çalışanlarının vakıf, dernek veya sivil toplum örgütü (STK) çalışmalarına katılması izne bağladı. Mesai dışında dernek, vakıf veya sivil toplum örgütü faaliyetlerine katılmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yazılı onay alma şartı getirildi. İSPER çalışanlarına gönderilen mesajda; “STK’ların organizasyonlarına her türlü katılım için onay alınması ve insan kaynaklarına yazılı olarak bilgi verilmesi gerekmektedir” denildi. Söz konusu uygulamanın fişleme olduğu ifade ediliyor.

İSPER A.Ş. tarafından çalışanlara gönderilen mesaj şöyle:

“Değerli Çalışanlarımız, ikinci bir işte çalışmayla ilgili taleplerin artması üzerine duyuru yapılması ihtiyacı doğmuştur. Çalışanlarımızın mesai saatleri haricinde, başka bir işveren emrinde çalışması ve/veya gelir getirici ek bir iş yapmasına onay verilmemektedir. Sivil toplum kuruluşları ya da organizasyonlarda, gelir amacı olmaksızın gönüllü olarak yapılacak her türlü katılım için de onay alınması ve insan kaynaklarına yazılı olarak bilgi verilmesi gerekmektedir.”

AK Partili başkan tepki gösterdi: Anayasal hakların net ihlali

AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Yunus Fırat Aydın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin skandal karar aldığını söyledi. Aydın, şunları söyledi:

“Çalışanların gönüllü çalıştıkları STK’lar için yönetimden onay almaları da nedir? Bu Anayasal hakların net ihlalidir. Kendi dünya görüşünden olmayanları fişleme ve İBB’deki işlerinden çıkarmak için hamle yapıyorlar. Nasıl, herşey güzel oluyor mu?”

Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir