Gül’ün Davutoğlu planı ortaya çıktı

Yeni parti heveslileri 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında soğuk rüzgarlar eserken ikilinin birbirlerine karşı stratejik hamleler yapacağı öne sürüldü. Kulislere göre Gül, yeni oluşuma gelen tepkileri aza indirmek amacıyla ilk olarak Davutoğlu’nun parti kurmasını bekleyecek.

Abdullah Gül ve Ali Babacan önderliğindeki yeni oluşumun Ahmet Davutoğlu cephesine yönelik bir hamlede bulunacağı iddia edildi.

Yeniçağ’ın haberine göre, yeni parti hazırlıkları içerisinde olan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün desteklediği Ali Babacan cephesinin, Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partiyi kendilerinden önce ilan etmesini bekleyeceği belirtildi. Gül- Babacan cephesinin bu taktikle, AK Parti ve iktidara yakın medyadan yeni partilere gelecek eleştirilerin daha çok Ahmet Davutoğlu’nun partisine yönelmesini sağlamayı hedefledikleri öğrenildi.

Gül ve Babacan cephesinde, Davutoğlu’nun hırslı ve aceleci davrandığı, yeni partiyi kurduktan sonra hatalar yapacağı ve bu hataların da kendilerine yarayacağı görüşünün hâkim olduğu öne sürüldü. Edinilen bilgilere göre, özellikle Abdullah Gül’ün, erken seçim olmaması durumunda kurulacak partinin 2023’e kadar geçecek sürede yıpranmasından çekindiği belirtilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti ile polemiğe girilmemesine özen gösterilmesini istiyor. Gül’ün Babacan ve ekibine, “Çalışmaları sürdürelim. Ancak partinin ilanı için aceleye gerek yok.” dediği iddia edildi.

“İlk eleştiriler Davutoğlu’na gitsin”

Babacan’ın çalışma ekibinde yer alan bir kaynak ise konu ile ilgili şunları kaydetti; Yeni partiler sahneye çıktığında AK Parti’nin açık hedefi olacak. Çeşitli eleştiriler lacak. Daha önce bunun örnekleri yaşandı. Bu durumda kurulacak partilerin daha en baştan yıpranması söz konusu. İki oluşumdan hangisi daha önce partileşirse, AK Parti’nin hedefinde daha çok yer alacağını düşünüyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir