Generalin “boşan” teklifi ve bugün

Tayyip Erdoğan’a, generallerin, “Eşiniz başını açsa.. Biz de sizin Başbakanlığınız için zorluk çıkartmasak.. Hepimizin başbakanı olsanız” teklifini değerlendireceğiz.. Bırakın AK Parti’nin tek başına iktidara gelmesinden önceki bu ahlaksız teklifi.. AK Parti tek başına iktidarda iken, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, 2007’de, Hülya Avşar’ın, “Emine Hanım bir gün bir mitingde pat diye başörtüsünü çıkarsa. Tayyip Bey de yanında olsa ve bunu onaylasa” teklifinin de, aslında nerelerden geldiğini çok iyi biliyoruz.

O teklifin arkasında.. Tahmin edeceğiniz gibi generaller vardı.. Hatta o dönem emekliye ayrılmış bulunan, eski Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç’ın bir röportajında, bakın diyalog nasıl gelişiyordu: “- Tayyip Erdoğan Köşk’e çıkabilir mi? – Çıkabilir tabi, ama çıkmaması uygundur. Baktığımız zaman yasal olarak hiçbir engel yok! – Peki eşi Emine Erdoğan, türbanından dolayı kamusal alanı ihlal etmiş olur mu? – İşte o yüzden diyoruz, ‘Çıkmaması uygundur’ diye. Ben bir tarihte birilerine, ‘Eğer eşleriniz sizi dinlemiyorlar da ‘Dini inancımızdır’ falan diyorlarsa, boşayın’ dedim. Yani siz kendinizi illa siyaset yapmak, illa Türkiye’yi idare etmek istiyorsanız, o takdirde boşanmanız gerekiyorsa boşanırsınız tabii.”

Bugünlerde 28 Şubat davasında yargılanırken, “Biz ne yaptık ki? Erbakan Hoca hayatta olsaydı, bunlara fırsat vermezdi” diyen emekli Orgeneral Tuncer Kılınç’ın ahlaksız teklifine, Erdoğan ailesinin cevabını biliyoruz.. Gerek Tayyip Bey’in ve gerekse Emine Hanım’ın hayatı ile, o teklife verilen cevabın canlı şahitleriyiz.. O halde, çarpıtma yorumlardan kendimizi kurtarmak için, Tayyip Bey’in sözlerinin İslam’ın temel hükümleri ile yakından uzaktan ilgisi olmadığını, başörtü konusundaki net çizgisi ile zaten gösterdiğini bilelim..

Altını çizelim.. Demek ki, zamanın değişmesi ile, hükümlerin değişmesi kuralı, örneğin başörtü konusunu kapsamamakta imiş.. İbadetler konusunu kapsamamakta imiş.. Dolayısı ile, karşı mahalle istediği kadar sevinse de.. Göbek atsa da.. Akşam rakı-balık sofrası ile, kendilerine kutlamalar yapsalar da.. Hergele, Tayyip Bey’i övmeye kalksa da.. Tayyip Erdoğan’ın tüm hayat çizgisi, onları sevindirecek örneklerden fersah fersah uzaktır.

Ama.. Tayyip Bey’in uzun yıllar şahit olduğumuz bu tavizsiz ve dik duruşunu gözümüzün önünde tutmadan yapılacak çarpıtma yorumlarla, olayın nerelere götürüleceğini görmemiz için kahin olmaya da gerek yok.. Sonuçta, Tayyip Bey’in dünkü konuşmasında açıkça reddettiği reformistlerin, “Güncelleştirme” açıklamasını nasıl kullanacaklarını tahmin etmek mümkün..

Nitekim.. Dün, daha Tayyip Bey’in reformu reddettiği ve “güncelleştirme”ye açıklık getirdiği konuşması bitmeden, hemen bir haber kanalına çıkan, kendisini “Maymundan gelmiş olabiliriz” açıklamaları ile tanıdığımız Caner Taslaman, “Allah, Kuran-ı Kerimde sadece erkekle kadının nikahsız cinsel ilişkisini yasaklıyor. Diğer eylemler zina değildir” deyip kestirip attı.

İşe bakın ki.. Kendi söylediğine kendisi de inanmamış olacak ki.. Daha sözünü tamamlamadan, “Gerçi ayette, ‘Zinaya yaklaşmayın’ buyruluyor” diyerek, işin gerçeğini de itiraf etmek zorunda kaldı.. Şimdi sorumuz, herkese.. Bu Taslaman’larla mı, İslam güncellenecek?

Veya.. Marmara İlahiyat Fakültesi’nde, “Eşimi, kızımı Paris’e rahatlıkla yollarım. Ama Mekke’ye yollayamam” diyen, eşine kızına Paris’te taciz olmayacağı ama Mekke’de olabileceği iması yapan Ali Köse’lerle mi “güncelleme” yapılacak..

Ki o Ali Köse de.. Hemen dün, kafayı çıkardı, dekanlık adına yaptığı açıklamada, “Özellikle kadın konusu olmak üzere dînimizin yaklaşımı olarak asla kabul edilemeyecek fikirlerini kitle iletişim ve sosyal medya kanallarında paylaşarak bilgi kirliliğine ve toplumun kin ve nefret duygularıyla ayrışmasına sebebiyet veren bu marjinal anlayış temsilcileri asla dikkate alınmamalıdır” dedi..

Nedir o fikirler? Nedir, toplumu kin ve nefret duygularıyla ayrışmasına sebep olmalar? Fakültesindeki, herkesin kefil olduğu bir öğretim üyesini, FETÖ’cü iftirası ile açığa aldıran dekan açıklasa da, biz de öğrensek..

yeniakit.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir