Esed kaşınmaya devam ediyor

İdlib’de gerilim sürerken Şam’dan Türkiye’yi suçlayan bir açıklama geldi.

Esed rejiminden yapılan açıklamada “Türkiye’nin İdlib ve Halep kırsalındaki sivil ve askeri noktaları hedef aldığı ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelik düşmanlığını sürdürdüğü” ifadeleri yer aldı.

Suriye Resmi Haber Ajansı’na (SANA) konuşan dışişlerinden üst düzey bir yetkili, şu ifadeleri kullandı:

“Türk rejimi, Suriye Arap Ordusu’nun ilerleyişi karşısında yenilgiye uğrayan kendisine bağlı terör gruplarını kurtarmak amacıyla, İdlib ve Halep kırsallarındaki kuvvetlerini güçlendirerek, sivillerin yaşadığı bölgeleri ve askeri noktaları hedef alma yoluyla Suriye topraklarının egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşı düşmanlığını sürdürüyor”

Independent Türkçe’nin aktardığına göre Türkiye’nin Suriye topraklarındaki herhangi varlığına şiddetle karşı çıktıklarını yineleyen Suriyeli yetkili, Türkiye’nin askeri varlığının “uluslararası hukukun ihlali, Astana ve Soçi mutabakatları çerçevesinde oluşturulan İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne yönelik açık bir saldırı” olduğunu öne sürdü.

Suriyeli yetkili şöyle devam etti:

“Uluslararası kamuoyu, Suriye ve Libya’da terör unsurlarına sınırsız destek veren Türk rejiminin saldırganlığına karşı duruş sergilemelidir. Bu saldırganlıklar, terör gruplarının tekrar ihya olmasında başarılı olamayacak. Suriye Arap Ordusu, tüm topraklardaki egemenliğini geri alana kadar terör örgütlerini kovmaya ve yok etmeye devam edecektir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir