Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ilk açıklama

ABD ile varılan mutabakat kapsamında YPG’ye verilen 120 saatlik süre doldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Verilen sözler yerine getirilmedi. Taviz verirsek te-rör örgütünün önünü açmış oluruz” ifadelerini kullandı.

120 SAATLİK SÜRE DOLDU

Barış Pınarı Harekatı kapsamında te-rör örgütü YPG’ye verilen 120 saatlik sürenin sonuna gelindi.

Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile anlaşma çerçevesinde YPG’li te-röristlerin bölgeden çekilme süreciyle ilgili yaptığı açıklamada mutabakat çerçevesinde YPG/PKK’lı te-röristlerin bölgeden çıkarılmasına ilişkin sürecin yakından takip edildiği, bölgeden 136 aracın çıkış yaptığı belirtilmişti.

Bakanlık açıklamasında saat 22.00’den sonra karşılaşılan te-röristlerin etkisiz hale getirileceği vurgulandı.

42 TA-CİZ ATIŞI GERÇEKLEŞTİ

TSK tarafından güvenli bölgenin tesisine yönelik mutabakata tam uyulduğu, YPG/PKK’lı te-röristlerce şu ana kadar 42 ta-ciz/ihlal yapıldığı kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında “Ta-ciz ve ihlallere karşı meşru müdafaa hakkımız daima geçerlidir. Yapılan ihlal ve ta-cizler ABD ile anlık olarak paylaşılmaktadır” ifadesine yer verildi.

775 TE-RÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Barış Pınarı Harekatı kapsamında 775 te-röristin etkisiz hale getirildiği belirtilen açıklamada, “Harekat bölgesinde 2 bin 200 kilometrekare alan kontrol altına alınırken bu kapsamda bugüne kadar 40 mayın, 222 el yapımı patlayıcı (EYP) etkisiz hale getirildi” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir