Batı’nın saltanatı çöktü

Bin yıldır mücadelenin, savaşların göbeğinde yaşayan Türk milleti aldığı tedbirlerle muhtemel salgının önüne geçerken, dünyevi hiçbir ihtiyaçları olmayan, modern Batı ülkelerinin tamamı koronavirüs karşısında havlu attı. Emperyal hedefleri için milyarlarca dolar harcayan ancak olası salgın hastalıklar için bir hastaneleri bile olmayan Batı, koronavirüsle mücadele kapsamında toplu karantinaya girerek ‘kâbusun merkez üssü’ haline geldi.

Yıllarca “Burada can güvenliğimiz yok. İnsana değer verilmiyor” diyerek Türkiye’yi aşağılayanların gıpta ile baktığı Batılı ülkelerde korku dalgası her geçen gün büyüyor.

Dünyanın en güçlü sanayi bölgelerine sahip ülkesi İtalya, “Perişanız” açıklaması yaptı. 16 milyon kişinin yaşadığı ve aralarında Venedik ve Milano’nun da bulunduğu tam 14 kent karantina altına alındı.

Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkesi İngiltere’de koronavirüse yönelik halk kendi dayanışma ağlarını oluşturmak zorunda kaldı. Nüfusun yüzde 80’ninin koronavirüs kapacağını açıklayan İngiltere hükümeti, “Başınızın çaresine bakın” derken, Kraliçe Elizabeth virüs korkusuyla sarayını terk etti.

Dünyanın en büyük ihracatçısı Çin, koronavirüsün olumsuz etkileriyle 30 yılın en sert düşüşünü kaydetti. Virüsün anavatanı olan Çin, Türkiye haricinde batıya kapılarını kapattı.

Dünyanın en sağlıklı ülkesi olduğu öne sürülen İspanya, virüs salgını nedeniyle tüm ülkeyi karantina altına aldı. Üretim durdu, bütün toplu etkinlikler iptal edildi.

Dünyanın en büyük askeri gücü olarak gösterilen ABD’de sağlık sistemi çöktü. Yeni tip koronavirüs salgını karşısında hiçbir varlık gösteremeyen ABD’de alınan önlemler halk tarafından yetersiz bulunurken, testlerin hem paralı hem de az sayıda olması isyan çıkardı. Ayrıca ülkede yaklaşık 30 milyon kişinin sağlık sigortası bulunmuyor.

Dünyanın en çok turist çeken ülkesi Fransa ise kriz yönetiminde 3’üncü ve en yüksek aşamaya geçildi. Yeni Akit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir