Erdoğan’dan Erbil açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erbil’de konsolosluk çalışanlarına yönelik sal-dırı hakkında açıklamada bulundu.

Erdoğan açıklamasında, “Erbil’de konsolosluk çalışanlarımıza yönelik düzenlenen menfur sal-dırıyı kınıyorum. Sal-dırıda şehit olan çalışanımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Sal-dırının faillerinin süratle bulunmaları için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir.” ifadelerini kullandı.

İBRAHİM KALIN: GEREKEN CEVABI VERECEĞİZ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medya hesabından Erbil’deki sal-dırıyla ilgili bir açıklama yayınladı.

Kalın açıklamasında “Erbil’deki menfur sal-dırıda hayatını kaybeden konsolosluk çalışanımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Faillerin bulunması için çalışma başlatıldı. Bu hain sal-dırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir” ifadelerini kullandı.

ÖMER ÇELİK:UNUTMAYACAĞIZ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, menfur sal-dırı hakkında, “Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisinin Başkonsolosluğumuzun dışında uğradığı si-lahlı sal-dırı neticesinde şehit olduğunu öğrendik. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Ailesinin ve milletimizin başı sağolsun. Dünyanın her yerinde milletimizin talimatlarını yerine getirmek için fedakarca çalışan görevlilerimiz var. Barış içinde bir dünya için ve ülkemizin insanlığa mesajını hayata geçirmek için fedakarca çalışıyorlar.Ülkemizin çıkarlarını korumak ve dünyaya mesajını hayata geçirmek için gayret ediyorlar. Bu uğurda lanetli sal-dırılara uğrayıp şehadet mertebesine erenleri hiçbir zaman unutmayacağız. Rahmet diliyoruz.” açıklamasında bulundu.

ÇAVUŞOĞLU: 3 KİŞİ DÜZENLEDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Erbil’deki sal-dırıyla ilgili elde edilen bazı bilgileri açıkladı. Çavuşoğlu, “Sal-dırı 3 kişi tarafından düzenlendi. Sal-dırganların yakalanması için temastayız.Sal-dırganlar yan masadaki Iraklı 2 kişiye de sal-dırı yaptı. Biri vefat etti, biri ağır yaralı. İlk akla gelen ihtimal te-rör sal-dırısı mı oluyor. Ama hemen yan masada 2 tane Iraklının da sal-dırıya uğramasının da aydınlatılması gerekiyor. Yoğun çalışmamızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir