Bakan Akar’ın sözleri milat oldu

ABD, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasını istemiyor. Ancak bu konuda kararlı bir duruş sergileyen Türkiye, S-400 anlaşmasının bitmiş bir anlaşma olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Son olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Moskova yönetimi ile varılan anlaşmanın “bitmiş bir anlaşma” olduğunu söylemişti. Akar, Türk askeri personelinin S-400’lerin kullanımına ilişkin Rusya’da eğitim almaya başladığını ve Rus personelin de Türkiye’ye gelebileceğini de sözlerine eklemişti.

YENİ BİR İDDİA ORTAYA ATILDI

İngiliz haber ajansı Reuters’ın konu ile alakalı bilgi sahibi olduğunu söylediği ve adlarının gizli kalması koşuluyla konuştuğu iki yetkili, Washington yönetiminin, Arizona’daki Luke Hava Kuvvetleri Üssü’nde Türk pilotlara verilen eğitimin askıya alınmasını ciddi olarak düşündüğünü söyledi. İki kaynak, ABD’nin nihai kararını ise henüz vermediğini belirtti.

Reuters haberinde, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Dışişleri Bakanlığı’na bu konu ile ilgili sorular yöneltildiğini ancak pilotlarla ilgili iddialara ilişkin yorum yapmaktan kaçınıldığını aktardı. Haberde ayrıca, eğitimlerin askıya alınması halinde Türk pilotların ABD’den ayrılıp ayrılmayacağı ya da Türkiye’nin F-35 programındaki geleceğine ilişkin nihai karar verilene kadar üste kalmalarına izin verilip verilmeyeceğinin ise net olmadığı kaydedildi.

Haber 7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir