Aylık 5 bin TL maaş var çalışan yok

Maaşı 5 bin TL… Ama çalıştıracak adamı bir türlü bulamıyorlar… Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 5 bin lira maaş ödenmesine rağmen çalıştıracak çoban bulamadıklarını söyledi.

“AFGAN ÇOBAN İTHAL EDECEĞİZ”

Çelik “Türkiye’de çoban meselesi çözülmeden, küçükbaş hayvan sektörünün problemleri çözülemez. İnsanlar hayvancılık yapmak istiyor ama çoban konusunda dertli. Meralarımız, coğrafyamız ve iklim şartlarımız yeterli. Fakat çoban bulamadığımız için hayvancılık yapamıyoruz. Hâlihazırda 150 bin çoban açığımız var. Bunun için Afgan çoban ithal etmek istiyoruz” dedi.

“AVRUPA’DA AİLELER YAPIYOR”

Çelik  ayrıca “Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile konuyu görüştük. Kendisi de Afgan çoban konusuna sıcak bakıyor. Öyle ki, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile çalışma izni meselesini bile ele almışlar. Bakarsınız, ilerleyen zamanlarda ailelerini de getirirler. Avrupa’da nereye gidersen git, bu işleri aileler yapıyor. Üç bin hayvana iki üç kişi bakıyor” açıklamasını yaptı.

ÜÇ AY BİLE ÇALIŞAN OLMUYOR

Sivas’ta Ahmet Erdem adlı yetiştirici ise “Merada hayvanların otlaması çok önemli. Bunun için çobanla anlaşıyorum. Aylık üç bin lira maaş, kalacak ev veriyorum. Gıda ihtiyacını karşıladığım gibi elektrik, su, enerji faturaları da bana ait. Ancak bir süre sonra bakıyorum ki, hayvanları dağa bırakıp kaçmış. Ya da zaten ahırdan hiç çıkarmamış. Bazıları da ilk ay maaşını aldığı gibi şehre iniyor. O gün çeşitli şekillerde harcayarak parayı bitiriyor. Evine döndüğünde eşi ve varsa çocuklarına olan mahcubiyeti sebebiyle günlük iş arama peşine düşüyor. Bu da kaçışlarına bir sebep ama ülkemiz insanının iş beğenmeme problemine iyi bir örnek. Derdimiz büyük. İthal çoban kesin çözüm olur” diyor.

Türkiye Gazetesi

One comment

  1. Erkenden emeklilik varken,devletten belesten gecinmek varken,kim,neden calissinki? Oyle,Turk milleti caliskandiiiiir,demeyle olmuyormus bu isler.Turk milleti tembeldir,Turk milleti sahtekardir,Turk milleti belescidir. yalanmi? Neden o hayvanlarin sahibi bakmiur hayvanlara? Cobanlik zorunami gediurmus?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir