Avrupa’daki Türklerden haber

Çin’de ortaya çıkan ve Türkiye dahil 150’dan fazla ülkeye yayılan koronavirüs (Covid-19) durdurulamıyor. Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bini, vaka sayısı ise 200 bini aşarken, İngiltere ve Avusturya’da yaşayan toplam iki Türk vatandaşının öldüğü kaydedildi. Öte yandan İspanya ve İran’da hayatını kaybedenlerin sayısı korkunç seviyeye çıkarken, Sahra Altı Afrika’da ilk ö-lüm vakası bildirildi. İşte salgında bugün yaşanan gelişmeler…

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan yeni tip coronavirüs (Covid-19) nedeniyle can kaybı 8 bin 200’ü aştı.

Dünya genelinde 8 bin 272 kişi hayatını kaybederken, vaka sayısı da 208 bin 664’e çıktı. Hastalığa yakalanan ve iyileşenlerin sayısı ise 82 bin 889…

Koronavirüste gün içinde yaşanacak tüm gelişmeleri bu haberimizden takip edebilirsiniz;

– Türkiye’de vaka sayısı 98 olurken bir kişi de hayatını kaybetti. Koronavirüse karşı önlem olarak da Yunanistan ve Bulgaristan ile olan sınır kapıları yolculara kapatıldı.

– İngiltere’de 2626’ya yükseldi. – İsviçre’de vaka sayısı 3028’e, ö-lü sayısı 21’e çıktı.

– ABD Başkanı Donald Trump, Kanada ile olan sınırların “gereksiz işlere” kapatıldığını açıkladı. Ancak Trump, bunun iki ülke arasındaki ticareti etkilemeyeceğini vurguladı.

– Cezayir’de salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6’ya, tespit edilen vaka sayısı ise 72’ye yükseldi.

– Güney Afrika’da virüs tespit edilenlerin sayısı 116’ya çıktı. – Afrika ülkesi Gambiya’da ilk koronavirüs vakası tespit edildi.

– Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, gazetecilerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in koronavirüs testi yaptırıp yaptırmadığına dair sorularına yanıt verdi. Peskov açıklamasında, “Durumu gayet iyi ve kendisi çok sağlıklı. Virüsten korunması için gerekli önlemleri alıyoruz” ifadelerini kullandı.

İKİ TÜRK VATANDAŞI HAYATINI KAYBETTİ

– İngiltere’nin başkenti Londra’da 54 yaşındaki Türk vatandaşı Hayri Ergönü’nün virüs nedeniyle öldüğü açıklandı. Ö-lüm haberinin Türk elçiliğine iletildiği kaydedilirken, hayatını kaybeden kişinin astım ve şeker hastası olduğu belirtildi. Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avustruya’da virüs nedeniyle bir Türk’ün hayatını kaybettiğini açıkladı. Büyükelçi, böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı bulunan kişinin 28 yaşındaki Yonca Akyol olduğunu söyledi.

SAHRA ALTINDA İLK Ö-LÜM VAKASI

– Fransız haber ajansı AFP: Burkina Faso koronavirüs nedeniyle ilk ö-lüm vakasını bildirdi. Bu Sahra Altı Afrika’sında bildirilen ilk ö-lüm.

Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir