ABD’nin kararına Ankara’dan ilk tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) F-35 açıklamasına tepki göstererek, “ABD’nin tek taraflı adımı müttefiklik ruhuyla bağdaşmaz. ABD’yi stratejik ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet diyoruz” ifadelerini kullandı.

Dışişleri’nden yapılan açıklama şu şekilde:

“Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığı bugün (17 Temmuz) , S-400 hava savunma sistemini tedariğimizden dolayı ülkemizin F35 programından çıkarılacağını açıklamıştır.

“BU TEK TARAFLI ADIM HİÇBİR MEŞRU GEREKÇEYE DAYANMAMAKTADIR”

Bu tek taraflı adım müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı gibi hiçbir meşru gerekçeye de dayanmamaktadır.

“S-400 SİSTEMİNİN F-35’LERİ ZAAFA UĞRATACAĞI İDDİASI GEÇERSİZDİR”

F35 programının ana ortaklarından olan Türkiye’nin programın dışında bırakılması adil olmadığı gibi, S-400 sisteminin F-35’leri zaafa uğratacağı iddiası da geçersizdir. Bu konuda NATO’nun da katılacağı bir çalışma grubu kurulması teklifimizin karşılıksız bırakılması ABD tarafındaki önyargının ve meseleyi iyi niyetle kendi boyutları içinde çözme iradesinin eksikliğinin en bariz göstergesidir.

“ABD, TÜRKİYE’NİN DOSTLUĞUNA VERDİĞİ ÖNEMİ TE-RÖRLE MÜCADELEDE DE GÖSTERMELİDİR”

ABD Türkiye’nin dostluğuna verdiği önemi sadece söylemle değil, eylemle ve özellikle de te-rör örgütleri DEAŞ, PKK/PYD/YPG ve FETÖ ile mücadelede göstermelidir.

“CUMHURBAŞKANIMIZ İLE TRUMP ARASINDAKİ GÖRÜŞMEDE ORTAYA KONAN ANLAYIŞA SADIK KALINMALIDIR”

Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başkan Trump arasında Osaka’da gerçekleştirilen G-20 Zirvesi sırasında yapılan görüşmede ortaya konan anlayışa her düzeyde sadık kalınması bu bakımdan büyük önem taşımaktadır.

“ABD’Yİ, BU HATADAN GERİ DÖNMEYE DAVET EDİYORUZ”

ABD’yi stratejik ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet diyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir