Abd’li müslaman vekilden Türkiye karşıtı hamle

Amerika Birleşik Devletleri kongresinin ilk Müslüman kadın üyelerinden biri olan Demokrat Partili Minnesota milletvekili Ilhan Omar, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’ye yazdığı mektupta “ABD’nin bir NATO müttefikinin Kürt sivilleri beyaz fosforla kasıtlı olarak hedef alıp almadığını tespit etmesinin aciliyet taşıdığını” söyledi.

Ilhan Omar açıklamasında isim vermeden Türkiye’yi suçlayarak “Eğer bu iddialar doğruysa bu bir savaş suçu ve insanlığa karşı suçtur” ifadesi kullanıldı.

“UCM soruşturması dahil, suçluların sorumlu tutulması” talebi

Mektupta Dışişleri Bakanlığı’na da iddialarla ilgili tam, tarafsız ve çok boyutlu bir soruşturma yürütmesi çağrısı yapıldı. “Eğer saldırının yerel ya da uluslararası yasaları ihlal ettiği tespit edilirse, Kongre üyeleri BM Güvenlik Konseyi’nden olası bir karar ve Uluslararası Ceza Mahkemesi Soruşturması dahil suçluların sorumlu tutulmasını talep ediyor” açıklamasında bulunuldu.

“İnceliyoruz” yanıtı

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ise suçlamalara dair “konuyu inceliyoruz” açıklamasını yaptı.

Türkiye’de sert tepkiyle karşılanmıştı

Söz konusu iddialara dair açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Biz, uluslararası hukuk ve anlaşmalar ile yasaklanan hiçbir mühimmatı veya kimyasal silahı kullanmadık, kullanmayız” açıklamasında bulunmuştu.

One comment

  1. minium,ne kadar zenci varsa her turlu assagilanmayi hak ediurler bence.Serefsiz pis mahluklar,birde Muslumanmis guya.Casusmu neci ulan bu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir